Knižní smršť

26.12.2024 21:16

Knižní smršť ke konci roku vyvrcholila, jako ostatně obvykle přinejmenším v posledních letech, předvánoční akumulací dárků, která nabyla letos zvláštních rozměrů, nicméně začala vlastně už cestou do Nové Paky na besedu s Jaromírem Typltem, jenž v kavárně Saky Paky představil svou nově vydanou knížku Jedna věta, a z níž jsem si ovšem odvezl několik dalších knih, které vybalila Bohunka Korbelářová z místního knihkupectví z rozměrné tašky, tedy především několik většinou nově vydaných knih Josefa Kocourka či Josefa K. Šlejhara.

Podstatnou část okamžitého knižního přírůstku (z něhož pak podstatná část směřovala pod vánoční stromeček) pocházela z mé další, tentokrát pravidelné cesty do Knihupectví/Antikvariátu M. Bartůněk, provozovaného kompetentním člověkem (knihy se ze zavaleného vlastně poměrně malého prostoru na rohu ulice naproti bývalé ZUŠce řítí ze stěn, pan Bartůněk je – jak jsem sám zažil – schopen a ochoten sehnat nesehnatelné), jsou tu nejrůznější skvosty, ale také ty nejaktuálnější novinky. Přivezl jsem si asi sedm knih, mimo jiné nového Abdulrazaka Gurnaha (nositele Nobelovy ceny) či pro mě „povinné“ Vánoce v Praze Jaromíra Rudiše či hromádka knih souvisejících s generací beatniků (Poezie a život Allena Ginsberga od Edwarda Sanderse či jedna knížka od Lawrence Ferlinghettiho).

Mimořádná nabídka se naskytla o předvánočních sobotách, kdy na Valdštejnově náměstí byly ve stánku vystaveny knihy, s nimiž přijeli knihkupci z Prahy, kteří měli v prodeji například starší kvalitní knihy z edice Světové literatury (Odeon), ale za neskutečné (nízké) ceny, takže jsem tam po tři návštěvy koupil třeba Vesnici Johna Updika, Arrowsmith Sinclaira Lewise, Kaligrafii snů Juana Marsé, Linii krásy Alana Hollinghursta a další, kromě toho pak box s dvanácti malými knížkami (zhruba velikosti cédéček) Vojtěcha Kubašty, o jehož výstavě v Mánesu jsem pár dní předtím slyšel v televizi. Tak to byl samozřejmě úžasný dárek pro nejmenšího vnuka, Kubašta (např. jeho dvě knihy s Gulliverem) byla moje dětská knižní strava.

Některé cílené knihy jsem koupil (ovšem za podstatně jinou cenu, za tři knihy jsem dal stejnou částku jako za všechny knihy z Turnova) u Kanzelsbergera, jistě, v tomto případě to asi nešlo (aspoň podle mých představ) v tu chvíli jinak, příručka o whisky přitom byla snad jediná kniha, kterou jsem jen stručně prolistoval, pak pěkná monografie Petra Dvořáčka o otci a synovi Dientzenhoferech a kromě toho pak také texty Paul McCartneyho, které jsem si dal jako dárek sám sobě.

V prosinci se konal na ikonickém místě Řimsologický kongres, jubilejní vzhledem ke stému výročí vydání Krvavého románů Studeňanského Mistra (1924), jehož jsem se sice nezúčastnil, nicméně v souvislosti s ním vyšla antologie textů (ed. Lenka Pořízková), v níž jsem zastoupen unikátním textem (v plné parádě formátu vědeckého diskursu, s obrazovou dokumentací etc.) Historie záchoda, který jsem uvedl jako přednášku na jednom z předchozích řimsologických setkání. Knihu jsem si nechal poslat (vřele mu tímto děkuju) kolegou Milanem Faltusem, jenž se kongresu zúčastnil.

K hromádce knih přidala tentokrát jednu knihu pozoruhodným způsobem Alena, když při cestě do Prahy navštívila Galerii Zdeňka Sklenáře, kde byl právě galerista přítomen a zřejmě jej zaujal zájem mé ženy o umění a daroval jí svou knihu Vzpomínání. Do knihovny přibyla i „kniha roku“ (oceněná Magnesií Literou) Hella Aleny Machoninové, kterou dostala Alena od své kamarádky, ředitelky základní školy v Sobotce (její dcera je rovněž překladatelka, máme od ní několik titulů). A já jsem Aleně dal pod stromeček publikaci Oldřicha Vlasáka Suchý & Šlitr. To vše ještě uvádím kontextuálně pro obraz toho, se kterými všemi knihami jsem se v poslední době setkal.

Samozřejmě mnohé ještě nepřečetl (či ještě neokomentoval), Rudišovy Vánoce v Praze jsem si četl na Štědrý den někdy v ranních hodinách, komentář ke Kaligrafii snů nebo k Tooleho Spolčení hlupců, které jsem kdysi už četl, a nyní se ke mně vrátilo jako antikvární knížka, mám rozepsaný, ale také práci přerušily vánoční přípravy.

Některé poznámky jsou nicméně již na stránkách.

Stephen King, Pátá čtvrtina
https://jan-k-celis.webnode.cz/news/stephen-king-pata-ctvrtina/

Vesnice, W. Faulkner a J. Updike
https://jan-k-celis.webnode.cz/news/vesnice-dvakrat-v-americke-literature-w-faulkner-a-j-updike/

Abdulrazak Gurnah, Dozvuky
https://jan-k-celis.webnode.cz/news/abdulrazak-gurnah-dozvuky/

Sinclair Lewis, Arrowsmith
https://jan-k-celis.webnode.cz/news/sinclair-lewis-arrowsmith/

Bohumil Hrabal, Slavnosti sněženek
https://jan-k-celis.webnode.cz/news/bohumil-hrabal-slavnosti-snezenek/

Petr Dvořáček, Dientzenhofer
https://jan-k-celis.webnode.cz/news/petr-dvoracek-dientzenhofer/

David Attenborough, Život ptáků
https://jan-k-celis.webnode.cz/news/david-attenborough-zivot-ptaku/

Hana Androniková, Nebe nemá dno
https://jan-k-celis.webnode.cz/news/hana-andronikova-nebe-nema-dno/

Z novopacké sady (zbývá mně popsat některé knihy od J. Kocourka) je publikováno

J. K. Šlejhar, Kuře melancholik
https://jan-k-celis.webnode.cz/news/j-k-slejhar-kure-melancholik/

Josef K. Šlejhar, Zločin
https://jan-k-celis.webnode.cz/news/josef-k-slejhar-zlocin/

K předchozím „knižním přírůstkům v poslední době“ jsem přičinil poznámku
https://jan-k-celis.webnode.cz/news/knizni-prirustky-v-posledni-dobe/


 

 

 

Zpět