Věra 68 / Celovečerní dokument o Věře Čáslavské

10.06.2012 23:35

„Byl to dobrý nápad natočit jedenapůlhodinový dokument o Věře Čáslavské?,“ ptá se Marcela Pecháčková v článku Věra, Olga a rekviem v Instinktu (3. května 2012) Olgy Sommerové na její celovečerní dokument, který jako celovečerní film přišel do kin 3. května, v den sedmdesátin nejslavnější české gymnastky všech dob. A dokumentaristka odpovídá: „Výborný! Je to jedna z mých velkých dokumentaristických šancí připomenout, že český národ má své hrdiny, protože jich zase tolik není. Pracovala jsem na tom dva roky.“

Nelze než souhlasit. Bavili jsme se o tom doma a dospěli jsme k tomu, že u nás je oslava hrdinů problematická záležitost. Už jsem o tom několikrát uvažoval, co je tou příčinou. Několik set let podřízenosti v habsburské monarchii, jen krátká doba samostatnosti a následující dva totalitní režimy, které potvrdily onen útlum národního sebevědomí a rozostřily kritéria toho, co je hrdina. Představa o hrdinovi jako té osobě na piedestalu, ale my jsme rovnostáři (zaměňujeme to s demokracií), nezřetelná představa o tom, co to vlastně hrdina je. Česká ironie, která relativizuje každý čin, který se ve vnímání lehce může zvrtnout v čin šílence nebo idiota. Diskutujeme o Mašínech, zda jsou nebo nejsou hrdinové, ale takoví ti hrdinové, tiší, neokázalí, o jakých hovořil kdysi herec Miloš Kopecký, o těch hovoříme málo, nebo je jako hrdiny neoceňujeme. A Věra Čáslavská patří právě k nim. Kromě toho její život je strhující příběh, příběh s celou řadou propastných vzestupů a pádů, jaké, jak sama gymnastka říká, nejsou v takové míře zas až tak obvyklé.

Jeden příklad té vnitřní síly výpovědi za všechny: Ona scéna, kdy Věře, která měla zákaz všeho, včetně tělocvičny, tedy toho, co ji celosvětově proslavilo a co pro ni znamenalo to nejdůležitější v životě, žena, která se pak stane její kamarádkou, umožní do té tělocvičny jít.  

https://www.csfd.cz/film/316096-vera-68/
Sto čtyřicet medailí, z toho sedm zlatých a čtyři stříbrné olympijské, pasovaly gymnastku Věru Čáslavskou na nejúspěšnější československou sportovkyni všech dob. Stovky soupeřek se ji snažily porazit nebo se jí alespoň přiblížit. Po strhujícím vítězství na olympiádě v Mexiku v roce 1968 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa, stala se druhou nejpopulárnější ženou planety po Jacqueline Kennedyové a celý svět jí ležel u nohou. Ve stejném roce podepsala manifest Dva tisíce slov a svůj podpis nikdy neodvolala. Vrchol její kariéry tak vystřídal na počátku normalizace společenský pád a o dvacet let později opětovný let na vrchol, když si ji jako svou poradkyni vybral prezident Václav Havel. Pár let nato však jednu z nejúspěšnějších žen světa, držitelku nejvyššího japonského vyznamenání, vyřadila ze společnosti rodinná tragédie. Trvalo šestnáct let, než se vrátila do veřejného života. Letos oslaví sedmdesátiny. Celovečerní dokument režisérky Olgy Sommerové zachycuje osud Věry Čáslavské, který je zároveň zrcadlem československé historie a jedinečným fenoménem v historii českého národa. (oficiální text distributora)

https://www.informuji.cz/clanky/878-vera-68-vyjimecny-dokument-o-vyjimecne-zene/
https://www.cinemamagazine.cz/recenze/45456/vera-68
https://www.literarky.cz/kultura/film/9154-sommerova-natoila-dokument-vra-68-o-gymnastce-aslavske

Zpět