Sidney Sheldon

24.02.2014 13:06

Sidney Sheldon
(Slavní zemřelí roku 2007)

někdejší seminárky studentů LG

Ve věku 89 let zemřel v úterý 30. 1. 2007 v kalifornském Rancho Mirage jeden z nejúspěšnějších amerických spisovatelů Sidney Sheldon. Oznámil to jeho vydavatel Warren Cowan, podle něhož byl příčinou smrti zápal plic. Sheldon napsal celkem 18 románů, kterých se po celém světě prodalo více než 300 milionů výtisků.

Sheldon přitom začal psát své napínavé bestsellery až po padesátce. Předtím získával po tři desetiletí úspěchy jako divadelní, filmový a televizní dramatik a scénárista. V roce 1947 dokonce získal nejvyšší ocenění – Oscara – za původní scénář k filmu The Bachelor and the Bobby-Soxer. Získal i divadelní cenu Tony, jeho hry a muzikály se hrály často na Broadwayi. Později psal scénáře k televizním seriálům a zábavným show a rovněž získal nejvyšší ocenění – Emmy.

Sheldon se narodil v roce 1917 v Chicagu pod jménem Sidney Schchtel a ve 30. letech minulého století se vydal do Hollywoodu, kde se živil napřed úpravami cizích scénářů a později psaním vlastních. Je podepsán pod řadou úspěšných filmů se známými herci.

K nejznámějším knižním titulům, které byly přeloženy i do češtiny patří Odvrácená strana půlnoci, Mistrovská hra, Akce Soudný den, Věř ve svého boha, Dokonalé plány a další. Některé z jeho knih se staly podkladem pro televizní filmy nebo seriály. Vlastní recept na úspěch popsal jednoduše: psát napínavé příběhy o zajímavých lidech v nebezpečných situacích a snažit se udržet čtenáře do poslední chvíle v napětí. Psát tak, aby čtenář nemohl knihu odložit, aby p dočtení jedné apioly musel hned začít číst další.

Jedním z receptů bylo také psát o talentovaných a schopných ženách, které si ale zachovávají ženskost. To mu zajistilo oblibu u mnoha čtenářek. Jeho ambicí naopak nebylo získávat uznání náročných literárních kritiků, kteří ho také skutečně většinou neoceňovali. Sheldon pracoval tak, že nadiktoval denně sekretářce asi 50 stran, které pak druhý den upravoval. Materiál o 1200 až 1500 stranách pak desetkrát až patnáctkrát přepisoval, což mu trvalo zhruba rok. Více než 30 let byl ženatý s herečkou Jorjou Curtrightovou, která zemřela v roce 1985. V roce 1989 se oženil podruhé. Jeho dcera Mary Sheldonová je také spisovatelkou.

Martin Rozsypal
[text je součástí rozsáhlejší seminární práce, kterou jsem rozdělil na jednotlivé osobnosti; téma je viděno z tehdy aktuálního úhlu pohledu, neboť Martin se věnoval osobnostem, které v tomto roce – 2007 – zemřely]

Zpět