Naboso / Barefooting

04.10.2015 18:22

Naboso / Barefooting
fenomény životního stylu současnosti

Jedním z nových způsobů návratu k přírodě, jehož různé projevy můžeme v poslední době sledovat (třeba raw strava), je chození naboso / barefooting. To, co pro naše předky, pokud byli venkované, bylo samozřejmostí, protože třeba malé děti (rostly jim rychle nohy jako těm dnešním) boty neměly, protože na ně rodiče neměli, se dnes stává – čím vlastně, módou, hnutím, fenoménem (alternativního) životního stylu? Slovo alternativa dávám do závorky, protože je tak nazýváno něco, co je prostě „jiné“, může to tak záměrně být, že je to vědomý postoj proti většinové „konzumní“ společnosti, záležitost studentů či intelektuálů, kteří k tomu musí mít příslušnou „filozofii“, ale nemusí.

V každém případě je záležitost bosého chození (ale i jiných aktivit) hodně širokým „balíčkem“ aspektů, což je zřejmé hned, jakmile si nalistujeme téma třeba na německé Wikipedii (Barfüßigkeit), kde článek sleduje celou historii, religiózní aspekty (prvky pokory), záležitosti sportu a tréninkových metod či „zdravého životního stylu“, který doporučují někteří fyzioterapeuti. Nemohu si vzpomenout na anglickou zpěvačku, která v 60. letech zpívala s bosýma nohama, viděli jsme to v televizi. Á – už jsem nedoufal, ale už to mám. Byla to Sandie Shaw. Teď si to dohledám. Ano, název písně, se kterou vyhrála ve Vídni velkou cenu Eurovize, byl Puppet on a string. A pak Sebastian Kneipp, jedna z velkých osobností tohoto oboru – vedle staršího Vincence Priessnitze, s jehož metodami se seznámil, který využíval léčivé síly vody. I u nás se jako po dešti dnes v řadě lázní či wellnessů setkáváme s Kneippovým chodníkem, kde střídáte chození v teplé a studené vodě (psal jsem o tom v době, kdy to byla v nově otevřených/rekonstruovaných lázních Alexandria v Lázních Luhačovice novinka).

V Instinktu (30. července 2015) je článek s názvem Bosé Česko, který se tématu věnuje. Vytvářejí se speciální stezky – uvědomuju si, že jsem na malou nášlapnou stezku, „haptický chodník“, narazil ve Vrchlabí v rekonstruovaném parku poblíž nové ekobudovy Správy KRNAPu, z rámečku v Instinktu přepisuju: zážitkový park Zeměráj v Kovářové na Písecku, ve Starých hamrech na Frýdecko-Místecku, Nových Hradech, Jedlý park v Brně-Líšni, Štěpánčin park v Prachaticích, Sanatorium Edel ve Zlatých Horách. Článek také hovoří o výrobě příslušných bot a českém prvenství v této oblasti, na stránky obchodu Naboso jsem rovněž narazil při vyhledávání zdrojů. Průkopníkem bosé obuvi byla britská značka Vivobarefoot, která první model uvedla v roce 2004. Při listování na různých stránkách jsem narazil i na plusy a minusy, jimiž může být zranění – tzn. i skutečnost, že bosé chození není nic pro cukrovkáře. Součástí článku je vyjádření odborníka na pohybový aparát a prezidenta České podologické společnosti Jaroslava Fešara. Ten říká: „Máte-li zdravá chodidla a chůze naboso vás baví, dělejte to.“

Pět ran bosým zelenáčům od Instinktu:
choďte bosky pouze za teplot, která vám jsou příjemné
vybírejte terén, který vám je pohodlný
jakmile se necítíte příjemně, obujte se
zpočátku volte kratší trasy a klidně střídejte chůzi v obuvi a bez ní‘
při chladnějším počasí se dostatečně oblékněte, když začnete pociťovat zimu, nazujte boty

https://www.nohynaboso.cz/

https://www.bosaturistika.cz/
https://www.boskynaboso.cz/

https://www.naboso.cz/

Sandie Shaw
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sandie_Shaw
Puppet on a string
https://www.youtube.com/watch?v=qhLlXvkm65Y

O Kneippově chodníku na těchto stránkách
https://jan-k-celis.webnode.cz/news/kneippuv-chodnik/

Pzn. k publikování
Přemýšlel jsem, na jakém místě příspěvek publikovat – v podtitulu je zařazen „správně“, zároveň by také patřil do složky „…půl zdraví“, kde je publikován článku o Kneippově chodníku, o „raw foodu“ a dalších jsem příspěvky řadil do složky „to není k žrádlu“. Nakonec, pokud nechci vytvářet další složku, jej dávám na toto – místo, do „základních“ Poznámek a komentářů.

Zpět