Miloslav Stingl
08.05.2012 23:29
Miloslav Stingl
cestovatelé, fotografové, reportéři
V době, kdy byly knížky Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda vyřazeny z knihoven, nebylo příliš nic moc vůbec ke čtení o cizích zemích. Cizojazyčné bedekry takřka neexistovaly, současné „dobrodružné čtení“ taky nic moc. Vzpomínám na pár knížek Richarda Halliburtona, ale jinak… Vzpomínám, jak jsem narazil na řadu (tuším čtyři knihy) stejného formátu, které se věnovaly cestám do těch opravdu exotických zemí, například na dost podrobný popis větších i menších ostrovů v Tichém oceáně. Jeden z těch svazků se jmenoval Neznámou Mikronésií, ostatní názvy bych musel vyhledat, týkaly se vlastně všechny těch jednotlivých ostrovních celků v tomto prostoru, řekl bych Oceánie. Nicméně hltal jsem ty tlustospisy, byť mi připadaly někdy trochu upovídané, byly v nich informace o současném druhém konci světa, třeba taková informace, že na několika ostrovech se scházejí malí žáčkové ve třídách a mají jednoho pana učitele, který je s nimi spojen přes televizi, protože to bylo jediné řešení, aby mohly ty děti dosáhnout základního vzdělání.
Pilný spisovatel je aktivní přes svůj poměrně vysoký věk (narodil se v roce 1930) dodnes, poslední knížka se jmenuje, alespoň podle dohledaných zdrojů, 2012: Mayové, jejich civilizace a zánik světa, vyšla 2010. Je škoda, že rozsáhlý materiál, který shromáždil na svých cestách po stopadesáti jedné zemi, využila více ne naše německá televize, která natočila třiatřicetidílný seriál s názvem „Kolem světa s Miloslavem Stinglem“ (pravda, v České republice ho alespoň převzala a vysílala ČT 1 a ČT 2, v orig. na MDR spolu s Rolandem Herrmannem). Cestovatel a etnograf, který pracoval v Československé akademii věd a podle jednoho zdroje ovládá sedmnáct jazyků, se dokázal dostat do blízkosti místních lidí, kteří ho zajímali především, a stal se tak například indiánským náčelníkem se jménem Okima (Ten, který vede). V jednom z rozhovorů na toto téma žertuje, že když mu někdo řekl „náčelníku“, vypadalo to, jako že je od Veřejné bezpečnosti (VB, SNB, název policie za minulého režimu), ačkoli nikdy nebyl politicky organizován.
Tak, teď jsem narazil na kompletní názvy oné tetralogie, o níž jsem se zmiňoval na začátku. Jednotlivé díly se jmenovaly: Ostrovy lidojedů, 1970 (o Melanésii), Poslední ráj, 1974 (o Polynésii), Neznámou Mikronésií, 1976 a Očarovaná Havaj, 1981 (tam je jasné, o čem to je).
https://cs.wikipedia.org/wiki/Miloslav_Stingl
https://kvety.kafe.cz/svet-slavnych/2012/2/14/clanky/cestovatel-miloslav-stingl-jako-indiansky-nacelnik-mohu-mit-ctyri-manzelky/
https://www.youtube.com/watch?v=MTMCW4oKza0
https://www.youtube.com/watch?v=1yAxJyvwEgw&feature=related
https://www.knihovnicka.net/autor/6519-stingl-miloslav/zivotopis-biografie/
———
Zpět