Max Roach

24.02.2014 13:09

Max Roach
(Slavní zemřelí roku 2007)

někdejší seminárky studentů LG

Slavný americký jazzový bubeník Max Roach zemřel ve středu 15. 8. 2007 na Manhattanu ve věku 83 let. Oznámilo to v pátek agentura AP s odvoláním na vydavatelství, u něhož vycházely Roachovy nahrávky.

Roach, který se narodil 10. ledna 1924 gospelové zpěvačce, je spojován především s bopem, který změnil pojetí jazzové rytmiky. Hrával s jeho předními protagonisty, trumpetistou Dizzym Gillespiem, basistou Charlesem Mignusem i saxofonistou Charliem Parkerem. Podobně jako Miles Davis, s nímž též spolupracoval, nikdy neustrnul, sledoval aktuální trendy a stále se vyvíjel. V šedesátých letech, kdy bojoval za rovnoprávnost černochů, se přiblížil až free jazzu a stejně jako John Coltrane nahrával i pro avantgardní label Impulse. V sedmdesátých letech hrál s předními představiteli freejazzové avantgardy saxofonisty Anthonym Braxtonem a Archiem Sheppem i pianistou Cecilem Taylorem.

Roach, který také komponoval jazzové skladby a psal i filmovou hudbu, v té době experimentoval s atonalitou. V posledních desetiletích dokonce spolupracoval s hiphoppery a rappery. Začátkem nového tisíciletí se postupně stáhl z hudební scény kvůli počínající Alzheimerově chorobě. Roache mohlo vidět i české publikum, v osmdesátých letech se v Praze představil s bigbandem.

[text je součástí rozsáhlejší seminární práce, kterou jsem rozdělil na jednotlivé osobnosti; téma je viděno z tehdy aktuálního úhlu pohledu, neboť Martin se věnoval osobnostem, které v tomto roce – 2007 – zemřely]

 

Zpět