Mahagon / Mahagon

28.02.2016 23:22

Mahagon / Mahagon
alba československé rockové hudby

Jsou kapely, jejichž historie pokrývá několik desetiletí a takové, v nichž se setká několik vynikajících muzikantů, ale z různých důvodů spolu nevydrží (cesty je vedou jinam, nejsou podmínky atd.). Skupina Mahagon patří k těm druhým, vedle stejně pozoruhodných kapel, jako byly Energit, Impuls, Combo FH, jak uvádí článek v časopise Harmonie (autor Petr Vidomus), zřejmě bych přidal ještě skupinu Bohemie. Ty zazářily, a muzikanti se přeskupili do jiných formací. Kromě poslední řečené vyšly nahrávky všech těchto kapel v roce 2008 na sedmi CD v brněnském vydavatelství Indies Happy Trails (proto Harmonie uvádí jen ty první řečené.

Zvuk prvního eponymního alba Mahagonu z roku 1978 má v lecčem podobný zvuk s těmi druhými (nástroje, oktávová unisono, melodika atd., nebudu to příliš rozebírat, jen jeden příklad: porovnejme druhou skladbu s první na LP Energit, 1975), podstatný rozdíl je v tom, že k nahrávání byla přizvána celá řada hudebníků, jejichž přítomnost by zřejmě u pódiového vystoupení v takovém množství byla v českých poměrech (přinejmenším v tehdejší době) nemyslitelná. Setkáme se zde ale třeba s Michaelem Kocábem (Fender Rhodes, klavír, klarinet), jemuž přinesl proslulost až pozdější Pražský výběr, či s Janem Hrubým (tentokrát na elektrické housle, z popisu ale není zřejmé, zda ozvučené klasické housle, na jaké hraje především dnes s řadou seskupení, či přímo na elektrický nástroj).

Podstatné je, jak zmiňuje zmíněný článek v časopise Harmonie, že jazzrockové zaměření můžeme slyšet právě na tomto albu, zatímco další vývoj skupiny se ubírá kamsi jinam, recenzent například tvrdí, že vynikající vokalistka Zdena Adamová, která přišla do skupiny z C&K Vocalu, se na albu druhém (Slunečnice pro Vincenta van Gogha, 1980) zbytečně stylizovala do polohy Marie Rottrové. Neřekl jsem ovšem zatím to možná nejdůležitější: Skupinu založil baskytarista Petr Klapka (Adamová byla jeho žena), původně to bylo folkové duo s Janem Hálou. V průběhu času se pak rozrůstala zvláště o dechové nástroje.

Zřejmě i díky vydavatelskému počinu Indies Happy Trails se album dostalo na YouTube, škoda jen, že tahle muzika se poslouchá tak málo (846 zhlédnutí na konci února 2016, publikováno 14. 8. 2015, tj. sto zhlédnutí za měsíc). Nepřipadá mi, že by to byla vyčpělá muzika, která už dnes nemá co říci, byť jiný komentátor nového vydání (Tomáš S. Polívka v Deníku.cz) říká, že se „čas podepsal asi nejvíc na deskách Mahagonu“. Myslel tím pravděpodobně ale spíš právě skutečnost, že Slunečnice (kde se setkáme zase s Michalem Pavlíčkem) „představuje nepříliš šťastný kompromis mezi jazzrockem a dobovým popem“. V každém případě emigrace Petra Klapky a jeho manželky existenci skupiny ukončila.

Info
https://www.casopisharmonie.cz/recenze/ceskoslovensky-jazzrock-energit-mahagon-impuls-combo-fh.html
https://www.denik.cz/hudba/jazzrock-utociste-hlavne-pro-nepohodlne-rockery.html

Muzika
https://www.youtube.com/watch?v=5Ugjj-oDers

Zpět