Joyce Carol Oatesová / Zahrada pozemských slastí

13.03.2012 22:33

Když jsem byl student s radikálními názory, pohlížel jsem tak trochu s despektem na takové spisovatele, jako je třeba Lion Feuchtwanger. V porovnání s tvůrci, kteří proměňovali novátorským způsobem celou podstatu literatury, jsem je považoval za tu druhou garnituru, čtenářsky sice mnohdy dokonce atraktivnější, čtivější než ostatní, nicméně, když to řeknu až nespravedlivě vyhraněně, rozmělňovali to, co stvořili už jiní. Ne, že bych ten názor změnil, jen vidím hodnotu i v tom „méně náročném“ čtení, které má ale mnohé kvality oné tvorby, která sice co do dobývání pevnin nových tvarů, postupů není nijak překvapivá, ale to, o čem píše, uchopí s vhledem do věci, souvislostmi, s postřehy o postavách vykreslených v jejich životních radostech, potížích či i tragičnosti, postižením doby či určité společenské vrstvy atd. Nechci dávat do protikladu avantgardu a „realismus“, byť by se to částečně mohlo také takto pojmenovat, protože je to přece jen složitější.
Píšu o tom proto, že s Joyce Carol Oatesovou to bude tak trochu podobné. Jedna z nejpilnějších autorek ovšem není žádná Vlasta Javořická, to znamená opravdu „spotřební čtivo“, ale velice kvalitní autorka. Dokonce se stala „favoritkou Nobelovy ceny“, je několikanásobnou nositelkou ceny Pulitzerovy atd.. A přitom právě výhrada toho druhu, kterou jsem před chvilkou vyslovil, postihla právě i ji, v jednom z komentářů, které jsem umístil v odkazech pod touto poznámkou, se říká, že možná méně by bylo více.
Samozřejmě, když se podíváte na soupis jejích děl, tak to až vyrazí dech. Nepočítal jsem to, ale může to být na půl stovky románů, několik desítek povídkových souborů atd. Na stránkách www.databazeknih.cz je její tvorba charakterizována článkem:
Americká spisovatelka a esejistka, jedna z nejvýraznějších a nejplodnějších představitelek moderní americké literatury. Narodila se v New Yorku. Přednášela na různých univerzitách ve Spojených státech a v Kanadě. Její tvorba je žánrově velice bohatá. Vedle básnických sbírek, her, esejů a reportáží vynikají především její romány a povídky. V rozsáhlých rodinných či individuálních příbězích zachycuje široké spektrum sociální rozvrstvenosti současné Ameriky. Uvědomuje si neodlučitelnost sociálních faktorů od morálních a psychologických při formování člověka. V sedmdesátých letech uplatňuje sklon exponovat psychické momenty v životě postav. Střídá různé vypravěčské techniky, zorné úhly, naturalistické popisy s lyrickými pasážemi a reálná fakta s fantazií. V povídkách citlivě zobrazuje rozervané lidské vztahy a zákoutí trýzněné duše člověka. Rád bych si nicméně nechal vysvětlit, proč na desítku románů vydala pod jménem Rosamond Smith a další pod jménem Lauren Kelly. Nejspíš mi to pojmenovává v jedné recenzi Hana Ulmanová, z jejíhož komentáře mi vyplývá jedno slovo: nevyrovnanost. To znamená, jak je tam řečeno, že píše „majstrštyky“ a vedle toho se občas něco povede trochu méně. Což samozřejmě také tak může být a je to docela přirozené.

V hromádce přebíraných knih doma jsem narazil na jeden z jejích prvních románů, Zahrada pozemských slastí. Tak jsem zvědav, zda si počtu nebo knížku po pár stránkách odložím.

https://kultura.idnes.cz/favoritka-nobelovy-ceny-oatesova-pise-o-valce-hezky-ale-zdlouhave-1c4-/literatura.aspx?c=A091216_191640_literatura_ob
https://en.wikipedia.org/wiki/Joyce_Carol_Oates
https://www.databazeknih.cz/autori/joyce-carol-oates-3261
https://www.databazeknih.cz/knihy/zahrada-pozemskych-slasti-35460
https://www.youtube.com/watch?v=LgJ809QKmas
https://www.knihy.kvalitne.cz/recenze/oates.html
https://hororovykabinetdreraserheada.blog.cz/1106/zombie-joyce-carol-oates
https://www.iliteratura.cz/Clanek/19375/oates-joyce-carol-vodopady-in-mfd

Zpět