EXOD Příbram 2024
25.09.2024 06:37EXOD Příbram 2024
Mám tady hromádku materiálů, které Alena přivezla z letošního pobytu v Příbrami či na Příbramsku v rámci tzv. EXODu. EXOD je označení/zkratka za „exkurzní základny“, které pořádá ČMOS (odborová organizace) školství pro pracovníky školství a jejich rodinné příslušníky. Pro mě představovaly turistické, kulturně orientované či rodinné pobyty organizované v tomto formátu jeden z důležitých způsobů poznávacích či turistických cest, absolvoval jsem jich celou řadu právě s Alenou (oba jsme byli pracovníci školství), některé z nich třeba v době, kdy byly děti malé (úžasná Jedovnice), jiné na řadě míst po celé zemi, nejspíš nejvýrazněji mně utkvěla v paměti jedna z posledních vůbec v Plzni, organizovaná mimo obvyklý čas prázdnin Janou Kloboukovou, která znala dokonale tamější divadelní prostředí (mnohé osobnosti osobně) a s níž jsem dodnes v kontaktu, skvělé byly také České Budějovice, které organizoval starý pan učitel, zájezd přitom obsahoval některé přeshraniční výlety (podobně jako třeba ten v Chebu) do Linze či do rakouských Alp. Poslední společný zájezd (jeho absurdity jsem komentoval na těchto stránkách) směřoval na Žatecko s ubytováním v Podbořanech, a paradoxně průvodkyní na něm byla paní profesorka, která provázela i na letošní Příbrami.
Tento text má formát „nevlastního textu“, čímž označuju události, na nichž jsem sám nebyl a přesto ji chci nějak zprostředkovat. Šlo by to také přepisem záznamů, které si Alena dělá ve svém turistickém deníku, ale spokojím se s komentářem onoho balíčku materiálů, o které mně jde především, a také reprodukcí odstavce ze stránek pořádající organizace:
6. PŘÍBRAM a okolí 18.–23. 8.
Ubytování: Park Hotel Orlík ve dvou-, tří- a čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Možnost parkování automobilů. K dispozici venkovní bazén, ohniště s posezením a hřiště. Stravování v restauraci hotelu.
Program: Příbram – barokní areál Svatá Hora, Hornické muzeum v Březových Horách. Rožmitál pod Třemšínem – Podbrdské muzeum, osobnosti: Jakub Jan Ryba – autor České mše vánoční, Lev z Rožmitálu – vůdce mírového poselství krále Jiřího z Poděbrad. Vysoká u Příbrami – Památník Antonína Dvořáka. Zámek Dobříš s anglickým a francouzským parkem, Strž ve Staré Huti – Památník K. Čapka. Orlík nad Vltavou – zámek, park a hrobka Schwarzenbergů. Žďákovský most – unikátní technická stavba. Zvíkov – hrad nad vodní nádrží Orlík u soutoku Vltavy s Otavou. Klášter Milevsko – nejstarší klášter na jihu Čech. Mirotice – Památník malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého.
Cena: 7800 Kč pro člena ČMOS PŠ 8500 Kč pro ostatní Za ubytování, polopenzi, dopravu autobusem dle programu, částečně vstupy, organizační výdaje a připojištění.
Organizátor: OR ČMOS PŠ střední Čechy – západ v Berouně
Text převzat z adresy
https://skolskeodbory.cz/sites/skolskeodbory.cz/files/downloads/1706795169/exod_zakladny_2024_opraveno_ii.pdf
Okomentuju jen ty turistické materiály, které jsou příslušné k regionu zájezdu (Alena vždycky „posbírá“ v informačních střediscích vše, co může být i inspirací pro nějaké případné další cesty, ale i nové materiály k místům, které třeba už nějak známe, jako v tomto případě letáček Park Mirakulum, který je v Milovicích, tj. v okrese Nymburk).
Svatá Hora
Pěkná barevná „skládačka“ s titulním obrázkem Panny Marie Svatohorské a s historií mariánského poutního místa, po převratu daného do pořádku, jak si zaslouží, mě jako hudebníka zajímají dvoje nové varhany (obrázek), „nezaměnitelné panorama“ mělo svoje génius loci i v „době úpadku“, o kterém se zde píše, přestože jsem toto místo navštívil někdy před půl stoletím, zůstal mě v paměti jedinečný obraz s čímsi nepojmenovatelným, jaksi atmosférickým a zároveň jedinečným, umístění v prostoru „na hoře“, na rozdíl třeba od Hejnic, kde je chrám a celý komplex umístěn u řeky, která je za ním, a v údolí, zatímco nad ním na vrcholku horského hřbetu dominuje kříž. Tady je to „obráceně“, k areálu vystoupáme křížovou cestou z Březnice, sám jsem ovšem tuto cestu neabsolvoval, vybavuje se mně nicméně jiná, která vede z města Králíky přímo a strmě na Horu Matky Boží s rozsáhlým klášterním areálem (Hedeč), zatímco autem se nahoru dostaneme klikatou cestou, silničkou po úbočí hory, několikrát delší než je ta pěší. Místo znám z týdenního pobytu na hudebním soustředění Podkrkonošského symfonického orchestru.
2024
Návštěvnická karta Berounska, Brd a Podbrdska
Útlý sešit o 32 listech, zachycující „zážitky a aktivity“, „muzea a expozice“, a ovšem vše další potřebné, tj. info o ubytování a stravování, také pěknou mapkou s Prahou v pravém horním rohu a Rožmitálem pod Třemšínem (výpravnou knihu o J. J. Rybovi Alena přivezla odtud s podpisem autorky) takřka v levém dolním rohu, mezi tím Příbram, Dobříš, Nový Knín, více vpravo Hořovice, Zdice a zcela vlevo Rokycany, které už k oblasti nepatří. Prohlížím ještě a zjišťuji, co jsem zapomněl, že kousek od Příbrami je vojenské cvičiště Jínce, které znám z jedné méně příjemné zkušenosti. Ani nemohu vypisovat všechny položky, pokusím se zaznamenat alespoň některé, několik sklářských hutí (Rückl, Glasstar Nenačovice), Zoopark Jelení Homole u Dobříše, Červená stodola v Bukové u Příbrami, Hornické muzeum Příbram: Důl Anna a Důl Vojtěch, Galerie Františka Drtikola v historické budově Zámečku (shodou okolností jsem si dneska volal s Milošem Šejnem, jenž v Příbrami aktuálně vystavuje, na skupinové výstavě mu je věnován významný prostor), zajímavý může být Elektroskanzen Čechův mlýn, Informační centrum keltské kultury v Nižboru, Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě, dále Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem, Městská galerie Beroun, Městské muzeum v Žebráku, Muzeum Českého krasu v Berouně, Muzeum Hořovicka, Muzeum českých Vánoc a Včelín Ořech, Rodný dům Josefa Jungmanna Hudlice, Muzeum Výtopna Zdice, Muzeum Zlata Nový Knín, Svatý Jan pod Skalou. Úžasná celková nabídka!
Zajímavý letáček Svtojakubské cesty v Čechách a na Moravě, s popisem Všerubské trasy (na internetu dostupné na stránkách „Ultreia“), zahrnující mj. Svatou Horu, Dobříš etc., kapitolka se věnuje pouti do Santiaga, na mapce jsou vyznačeny další cesty u nás, Žitavská, Východočeská, Železná, Jihočeská a Moravskoslezská. V Jičíně máme kostel sv. Jakuba v centru města (projekt Albrechta z Valdštejna), Východočeská trasa jde nicméně jinou linií, zahrnuje Kutnou Horu, Kladruby nad Labem, Hradec Králové, Kuks, Broumov a do Polska.
Skládačka Tipy na výlety po Středočeském kraji (edice 2024) zahrnuje dvacet položek opravených památek, nové cyklostezky a naučné stezky, renovovaná náměstí a návsi, muzea a galerie, rekonstruované parky a hřiště. Z Kutné Hory je uveden Vlašský dvůr, nicméně právě nedávno jsem četl o úžasném parku pod jezuitskou kolejí / GASKem, velice citlivě upraveném, zvaném Breüerovy sady (označované také jako Park pod Vlašským dvorem, ve skládačce o tom ale není ani zmínka).
Hornické muzeum Příbram, národní kulturní památka, moc pěkně udělaná skládačka, zahrnující i Památník Vojna Lešetice, Skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum Špýchar Prostřední Lhota a Muzeum zlata Nový Knín. Ilustrační mapka, množství obrazových příloh. Jiná skládačka s názvem Vítejte v Příbrami, vydaná informačním centrem města. Mapka, seřazené jednotlivé položky/objekty se stručným popisem. Dále ještě samostatná větší mapka (áčtyřka) Vítejte v Příbrami s označenými „body zájmu“, podle ikonek zřejmě práce téhož grafického týmu.
Velký (átrojkový) list na tak trochu „novinovém“ papíře s tématem Podbrdské muzeum v Rožmitálem pod Třemšínem, velký obrázek historických aut, na druhé straně dvojí mapka a dva QR kódy, vydalo informační centrum.
Mapa Střední Čechy – Jihozápad s obrazovou legendou na druhé straně, rozsah prostoru zachycuje na západě Rokycany, na východě v pravém dolním rohu Tábor, „uprostřed“ Příbram. Starší materiál, vydal Středočeský kraj 2017. Kromě těch některých už zmíněných nejznámějších zmíněno také Atom muzeum Javor, zámek Hořovice, stručně popsány CHKO Brdy.
Cestujte pěšky jako kdysi naši předkové, nabádá velká pěkná mapa, vydaná v roce 2022 s finanční podporou Středočeského kraje a odkazující na adresy www.berounsko.net, www.brdyapodbrdsko.cz, www.strednicechy.cz. Na poutavě barevné titulní straně skládačky vyznačeno vlevo nahoře „Berounsko, Brdy a Podbrdsko“ a vpravo „Střední Čechy“, dole hashtag „#cestanecil“. Textová složka (neprovázaná s mapou „čísly“, ale označením umístění v přísl. segmentu) je členěn tematicky, Poutní místa Berounska, Brd a Podbrdska zahrnují položky Barokní areál Skalka, Svatý Jan pod Skalou, Svatá Hora v Příbrami, Kaple Panny Marie Bolestné v Berouně, Klášter Svatá Dobrotivá v Zaječově, Tetín, Kostel Narození Panny Marie v Počaplech, Kostel Povýšení sv. Kříže v Rožmitále, Kostel sv. Jana Křtitele ve Velízu, Kostel sv. Barbory v Pročevilech, Kostel sv. Kateřiny v Chotči, Maková hora v Smolotelích, Svatá Hor v Příbrami, další položky jsou Svatojakubská cesta, Betlémářské tradice (rozdělené, na Berounsu a v Podbrdsku). V Kalendáři akcí jsou uvedeny Noc kostelů, Svatohorská šalmaj Příbram, Korunovace sošky Panny Marie Svatohorské, Skalecká pouť, Svatoludmilská pouť, Svatojánská pouť a Adventní a betlemářské akce.
To ale stále není ta největší mapa, tou je Střední Povltaví, Zvíkov a Orlík, turistická mapa 1:50 000 z Edice Klubu českých turistů (jak zvykem, v ochranném igelitovém obalu). Podrobně popisovat nebudu.
Naopak jednoduchá „áčtyřka“ je mapka turistické oblasti Písecko-Blatensko s obrázky jednotlivých objektů v ní a na druhé straně pak TOP 10, zahrnující hrad Zvíkov, zámky Orlík, Blatná, Lhota, tvrze Kestřany, Zemský hřebčinec, Kapličkový hřbitov Albrechtice nad Vltavou, Lázně Vráž, město Písek a Kadovský viklan.
Jednoduché skládačky Hrad Zvíkov s popisným textem v češtině a angličtině na šedém podkladě a Zámek Dobříš s náčrtkem celého areálu (číslovaná legenda), snímkem Francouzského parku a Orangerie se stručnými popisy.
Složitější je skládačka Sedlčansko a Novoknínsko (Vítejte v našem regionu) v češtině a angličtině, zahrnující u jednotlivých položek otvírací dobu. Na jednotlivých segmentech skládačky jsou Sedlčany, Městské muzeum Sedlčany, Skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum zlata Nový Knín, Muzeum staré Vltavy Chotilsko a Muzeum špýchar Prostřední Lhota.
Malá čtvercová, ale graficky pěkně udělaná skládačka Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, řada hezkých fotografií.
A na úplný závěr Památník Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého, barevná vstupenka formátu pohlednice s malou mapkou, několika snímky a portréty obou osobností a odkazem na internet www.mirotice.cz.
———
Zpět