Abraj Al Bait Towers v Mekce, Saudská Arábie

04.03.2013 00:17

Abraj Al Bait Towers v Mekce, Saudská Arábie
významné stavby současnosti

Když se na tu hrůzu podíváte, pomyslíte si, že jste se snad ocitli o sto let jinde, přestože jde o stavbu, dokončenou před několika měsíci. Tedy právě proto je to hrůza, jinak před těmi sto lety by to bylo skvělé, bombastická orientální pohádka s úžasnou členitostí, ostatně i dnes je reprezentantem kultury, která má svoje kouzlo, ale stejné nebezpečí jako ta (euro)americká, což dává najevo právě svou velkolepostí a především výškou. Jedná se o براج البيت
Abraj Al Bait Towers, což je skupina výškových budov v Mekce, nejznámějším poutním místě muslimů v Saudské Arábii, z nichž je nejvyšší Mecca Royal Clock Tower Hotel, pod nímž je stavba rovněž snáze dohledatelná.  Česky se překládá jako Hodinová věž.

Jedná se o hotel společnosti Fairmont, se svými 601 výškovými metry 120 poschodími druhá nejvyšší budova na světě. Předpokládá se, že v roce 2014 bude muset přenechat tuto pozici Šanghajské věži (Shanghai Tower), která má dosáhnout výšky 632 metrů. Architektonicky cituje hotel Big Ben a korunována je ostrou špicí s charakteristickým zlatým půlměsícem. Věž je částečně dostupná, ve výši 558 metrů je umístěna vyhlídková plošina. Ta je dokonce výše než předtím rekordní plošina Shanghai World Financial Center, která je „pouze“ ve výši 474 metrů. Na začátku měla být stavba vysoká 485 metrů, později se předpokládaná výše posunula na 591 a konečně výsledná míra je 601 metrů, jak bylo ohlášeno už v roce 2010.

Kompaktní architektonický prostor s užitnou plochou více než jeden milion čtverečních metrů byl postaven, aby bylo možné ubytovat muslimské poutníky, kteří chtějí navštívit mešitu a další svatá místa ve městě. Při plném vytížení zde může být ubytováno na 30 000 osob. Náklady na stavbu se, právě vzhledem k velké užitné ploše, odhadují na 15 miliard amerických dolarů. Ve srovnání – nejvyšší stavba na světě, Chalífská věž spolykala, 1,5 miliardy dolarů.

Hotelová věž je osazena největšími hodinami na světě (vzpomínám si na dávný údaj, kdy největší ciferník byl ve Švýcarsku), viditelnými ze vzdálenosti 25 kilometrů. Hodiny měří v průměru 46 metrů a jsou osvětleny dvěma miliony LED-žárovek. Velké ručičky z plastu vyztuženého karbonovým vláknem (carbon-fiber-reinforced plastic, CFRP), na které se dá vylézt, jsou 23 metrů dlouhé, tři a půl metrů široké a váží 7,5 tuny, malé ručičky mají 17 metrů. Po stranách, na všech čtyřech rozích, se nacházejí sloupy se zlatými kopulemi.  Dalších 21 000 zelených a bílých světel, barvy vlajky Saudské Arábie, namontované na špičce hodin, blikají pětkrát týdně v době výzvy k islámským modlitbám. Hodiny jsou pokryty mozaikou z 98 milionů kousků skla.

Celý návrh komplexu vytvořila architektonická kancelář Dar al-Handasah Shair & Partners. Začalo se stavět v roce 2004, v roce 2006 se začalo se stavbou nadoblačné věže, v roce 2010 byly namontovány hodiny. Poslední stavební práce byly dokončeny v prosinci 2012.   

https://de.wikipedia.org/wiki/Abraj_Al_Bait_Towers
https://cs.wikipedia.org/wiki/Abr%C3%A1d%C5%BE_Al-Bajt

https://www.youtube.com/watch?v=YpPCsEUkFSU

Zpět