Vladimír Spivakov

13.12.2014 15:23

Vladimír Spivakov
světoví houslisté

Ruský houslista a dirigent se narodil v roce 1944ve městě Ufa v Sovětském svazu, dnes metropoli ruské republiky Baškortostánu (žijí zde Baškirové, většinu ale i jiné národy, zvl. Tataři) na jihu evropské části země. Od roku 1989 vede Mezinárodní hudební festival v alsaském Colmaru. K tomu je uměleckým ředitelem a šéfdirigentem Ruské národní filharmonie, založené v roce 2003.

Coby zázračné dítě studoval Spivakov na Moskevské konzervatoři. Je sólistou i komorním hráčem, přičemž upřednostňuje dueta, zvl. Ludwiga van Beethovena či Johannese Brahmse. Jako dirigent působí v souboru Moskevští virtuózové, který v roce 1979 založil a s nimž hraje jak starší tak moderní hudbu – od Johanna Sebastiana Bacha po Alfréda Schnittkeho či Dmitrije Šostakoviče. Pro tuto šíři zájmů a hyperaktivitu je mu někdy kritikou předhazována povrchnost. Spivakov podporuje mladé ruské umělce a je činný v Mezinárodní soutěži Rotary v Moskvě. S Moskevskými virtuózy tak vystoupili Anna Denisova, Anna Savkina a Narek Arutjunjan.

https://de.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Spivakov
https://www.misha-artist.de/

P. I. Čajkovskij, Houslový koncert
https://www.youtube.com/watch?v=5oL9icCAe5E
A. Piazzola, s Moskevskými virtuózy
https://www.youtube.com/watch?v=YbTsZevxyU4&index=1
J. S. Bach, Koncert pro dvoje housle d moll, BWV 1043, Moskevští virtuózové
https://www.youtube.com/watch?v=42VgwjKEPVQ&index=2 (ale moc se mi to nelíbí, jak to hrají, nechám to tu, ať si to posluchač porovná s jinými provedeními, která se hodně liší, např. v tempu aj.)
Dokumentace  „Protože miluju...“ (zajímavá, věcná – v ruštině s anglickými titulky)

https://www.youtube.com/watch?v=oIzcLwU73nM

Zpět