Viktor Hartman

16.08.2013 14:21

Jedno ze svých nejznámějších děl, Obrázky z výstavy, věnoval jeho autor Modest Musorgskij Viktoru Hartmanovi. Kdo to byl? Viktor Alexandrovič Hartman (1834 – 1873), ruský architekt, sochař a malíř v rodině francouzského původu, v dětství brzy osiřel a vyrůstal v domě sestry jeho matky a jejího manžela Alexandra Hemiliana, ruského akademického architekta. Také Viktor studoval na Akademii umění v St. Petěrburgu a práci výtvarníka začal jako ilustrátor knih.

Jako architekt se zúčastnil soutěže v návrhu Pomníku Tisíciletí Ruska, který byl realizován podle projektu Michila Osipoviče Mileškina, ve spolupráci s řadou dalších sochařů (vedle Hartmana mj. jeho přítele Ivana Schroedra) v roce 1862 v Novgorodě poblíž katedrály sv. Sofie. Na něm je zobrazeno 128 postav ruských carů, historických postav (mj. též nám dobře známého Cyrila a Metoděje) a představitelů ruské kultury jako Lomonosova, Puškina, Lermontova, Gogola, Karla Brullova, Michaila Glinky a dalších. Zajímavé je, že na pomníku zcela chybí postava Ivana Hrozného. To s ohledem na občany Novgorodu, kterému přinesl car utrpení masakrem v roce 1570.  

Do kruhu skladatelů Mocné hrstky jej přivedl Vladimír Vasilijevič Stasov, uznáváný hudební kritik, syn architekta Vasilije Petroviče Stasova, stavitele Petěrburské katedrály. V Balakirevově kroužku se spřátelil nejvíce s Modestem Petrovičem Musorgským. Po Hartmanově časné smrti v jeho pouhých 39 letech mu byla v prostoru Akademie umění v St. Petěrburgu uspořádána výstava jeho díla. Vystaveno bylo na 400 obrazů. Hartman byl jedním z prvních výtvarných umělců, kteří do svého díla integrovali tradiční ruské motivy. Výstava byla impulsem pro Musorgského skladbu, jak už bylo řečeno. Většina děl, které byly v roce 1874 v St. Petěrburgu vystavených, se – žel – ztratila.

https://en.wikipedia.org/wiki/Viktor_Hartmann
https://en.wikipedia.org/wiki/Millennium_of_Russia (je i česká stránka)
https://en.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Stasov

Zpět