Stanislav Holý / Námluvy pana Pipa

20.01.2014 12:03

Stanislav Holý / Námluvy pana Pipa
knihy z půdy / dětské knihy

Kniha čtvercového formátu s vazbou potahovanou papírem, kam přesahují barevné ilustrace z nitra knížky přes předsádku, byť jsou jednotlivé prvky oddělené, byla ve své době tak trochu zjevením. Přestože jsem měl tak trochu pocit, že idea i výtvarné prostředky jsou tak trochu plagiátem anglického pop-artu (např. Alan Aldridge či film Beatles Yellow Submarine), tento svěží van v knize výtvarníka Stanislava Holého s názvem Námluvy pana Pipa byl v době, kdy kniha vyšla (na začátku 80. let, tedy v době, kdy třeba vyšel i Maxipes Fík či šel TV seriál Mach a Šebestová) něčím mimořádným.

Barva jako základní element (místy třeba i jako protiklad černobílé), duhové řady barev, příběh, který jako by byl ze Stvoření světa (film Eduarda Hofmana a Jeana Effela z roku 1957), jemný humor či serialita obrázků, to je můj rychlý pokus o vystižení toho, co bylo a myslím dodnes je na knížce zajímavé. Kromě úvodního slova Michala Černíka, který představuje projekt, kniha neobsahuje žádný text, akcent na výtvarnou podobu je už v tom, že je několik listů/dvojstran ilustrací ještě před titulem.

Zmíněný pocit cizích vlivů bych ovšem dnes korigoval, ne že by nebyl přítomný, ale když znovu na knížku podívám, vidím tam vedle tehdy aktuálního výtvarného inventáře velmi silné domácí kořeny. Některé ty „kytky“ jsou, jako by je vzal z obrázků Josefa Lady, počínaje konturami tvarů, tvary samotnými i elementarismem svého druhu. 

Pan Pip byl postavou, kterou se výtvarník Stanislav Holý zabýval od roku 1960, dnešnímu čtenáři či televiznímu divákovi je ovšem známější dvojicí Jů a Hele v pořadu Studio Kamarád (1980 – 1991, 2011 dosud). Teď se dočítám, že knižnímu vydání Námluvám pana Pipa (1980) předcházejí Procházky pana Pipa (1978), neuvědomuju si, zda jsem ji viděl. Procházky byly znovu vydány v roce 2011, ještě v době, kdy vyšly poprvé, byly zpracovány v režii Břetislava Dvořáka jako animovaný krátkometrážní film.

Alan Aldridge
https://www.debutart.com/illustration/alan-aldridge/the-beatles-illustrated-lyrics-crop#/illustration-portfolio
https://teresa-beatlesforever.blogspot.cz/2010/12/beatles-illustrated-lyrics-vol-1-alan.html

Jean Effel
https://cs.wikipedia.org/wiki/Stvo%C5%99en%C3%AD_sv%C4%9Bta_%28film%29

Stanislav Holý
https://cs.wikipedia.org/wiki/Stanislav_Hol%C3%BD
https://cs.wikipedia.org/wiki/Studio_Kamar%C3%A1d
https://www.ceskatelevize.cz/ct24/kalendarium/25278-zemrel-otec-juhelaku-stanislav-holy/

https://knihy.abz.cz/prodej/prochazky-pana-pipa-mr-pips-trips
https://www.uprstenu.cz/TZ%20Proch%E1zky%20pana%20Pipa.pdf

https://www.csfd.cz/film/220812-prochazky-pana-pipa/

Zpět