Sergej Chačatrian

10.02.2014 09:10

Sergej Chačatrian
houslisté dneška

Arménský houslista Sergej Chačatrian není u nás neznámým umělcem. Vystoupil v Praze v roce 2011 v rámci festivalu Dvořákova Praha s Bamberskými symfoniky. Umělec, jehož jméno je takřka totožné se slavným skladatelem Aramem Chačaturianem (zvláště zajímavě to vypadá, když Chačatrian hraje Chačaturianovy skladby pro housle), pochází z hudební rodiny. Vystupuje se svou sestrou Lusine nebo otcem (matka je rovněž klavíristka). Narazil jsem na něj na koncertu v Koncertní síni Mariinského divadla. Ne že bych tam byl, ale slavné divadlo má televizní záznamy, které jsou k dispozici do dalšího koncertu, a když jsem na záznamu sledoval koncert amerického sboru Chanticleer v lednu tohoto roku, přečetl jsem si, že o dalším koncertu hraje dvojice arménských umělců (byl to Sergej a Lusine) a protože technologie přenosu je vynikající, poslechl jsem si jeho podání Brahmsových sonát pro klavír a housle, op. 78, 100 a 108.

Chačatrian se narodil v Jerevanu v roce 1985 a od roku 1993 žije v Německu. V šesti letech měl svého prvního arménského učitele, poté studoval u Grigorije Žislina, ruského houslisty a pedagoga, ve Würzburku, poté u Josefa Risina na Vysoké hudební škole v Karlsruhe. Jako devítiletý dával Chačatrian svůj první koncert s orchestrem v Kurhausu ve Wiesbadenu. Od dva roky později následoval jeho debut v oblasti komorní hudby ve francouzském Marignane. Na mnohých koncertech Sergeje doprovází jeho sestra, která má rovněž svou mezinárodní hudební kariéru.

Chačatrian koncertoval po svém britském debutu s Anglickým komorním orchestrem (English Chamber Orchestra), se Symfonickým orchestrem v Bournemouthu (Bournemouth Symphony Orchestra), Královským filharmonickým orchestrem (Royal Philharmonic Orchestra) a Londýnskou filharmonií. Dále spolupracoval s portugalským Gubelkainovým orchestrem, Berlínským symfonickým orchestrem pod taktovkou Güntera Helbiga, Rozhlasovým symfonickým orchestrem ve Frakfurtu s dirigenty Hughem Wolffem, Eiji Queem a Danielem Hardingem, Symfonickým orchestrem Finského rozhlasu, Birminghamským symfonickým orchestrem, Tokijským filharmonickým orchestrem pod taktovkou Vladimíra Fedosejeva, Newyorskými filharmoniky za řízení Kurta Masura, holandským Concertgebouw-Orchester s Manfredem Honeckem, Clevelandským orchestrem s Robertem Abbadem či s Mnichovským komorním orchestrem vedle Anny-Sophie Mutter. Jeho koncertní dráha zahrnuje řadu významných koncertních sálů po celém světě.

V roce 2002 natočil Chačatrian  své první album u EMI Classics, 2003 druhé u Naive. V současnosti je stipendantem Nadace Anny-Sophie Mutter. Hraje na housle J. B. Guadagniniho z 18. století, které mu poskytla Zemská sbírka Baden-Württemberg. V roce 2005 mu půjčila nadace Nippon Music Foundation za vítězství v Soutěži královny Alžběty (Concours Reine Elisabeth) na čtyři roky Stradivárky z roku 1708. Také hraje, jak uvádí na svých webových stránkách, na housle Guarneri del Jesu z roku 1740, na které hrál Eugène-Auguste Ysaÿe a které patří rovněž Nippon Music Foundation.

Chačatrian získal celou řadu významných ocenění: v roce 2000 druhé místo ve vídeňské Soutěži Fritze Kreislera, první místo v Soutěži Louise Spohra ve Freiburku a na Mezinárodní soutěži Jeana Sibelia v Helsinkách, kterou získal v patnácti letech jako nejmladší účastník soutěže všech dob. Kromě toho tam získal i zvláštní cenu za interpretaci houslového koncertu Jeana Sibelia. Nejvýznamnější jeho celou je ovšem vítězství v už jmenované renomované Soutěži královny Alžběty v Bruselu v roce 2005.

https://de.wikipedia.org/wiki/Sergei_Chatschatrjan   
https://www.sergeykhachatryan.net/khachatryan_bio.php

Sibelius
https://www.youtube.com/watch?v=TBAvMcMjiTM
Beethoven
https://www.youtube.com/watch?v=qqAMHSmvFGU
Brahms
https://www.youtube.com/watch?v=IRghjSW7t9Y

https://www.ticketpro.cz/jnp/hudba/klasicka-hudba-operni-arie/616253-dvorakova-praha-2011-bamberger-symphoniker.html

Zpět