Ryszard Kapuściński

24.02.2014 13:05

Ryszard Kapuściński
(Slavní zemřelí roku 2007)

někdejší seminárky studentů LG

Polský novinář, publicista a spisovatel Ryszard Kapuściński, který proslul svými reportážemi z konfliktních oblastí svět, zemřel v úterý 23. 1. 2007 ve věku 74 let.

Kapuściński vystudoval historii na Varšavské univerzitě a hned po studiích začal pracovat jako žurnalista. Jako zpravodaj agentura PAP pobýval v různých zemích Afriky, Asie, Latinské Ameriky, kde se ocitl vždy v nejvypjatějších okamžicích jejich dějin. Kapuściński je jedním z nejčtenějších autorů v rodném Polsku a nejpřekládanějším polským autorem ve světě od konce druhé světové války.

Jeho knihy byly přeloženy do 30 jazyků. Největší slávu mu získala kniha Na dvoře krále králů, přeložená do češtiny stejně jako publikace Fotbalová válka a Na dvoře šáha šáhů, která pojednává o svržení íránského šáha. Do češtiny byla přeložena i jeho kniha Impérium, která pojednává o rozpadu Sovětského svazu. Kapuściński tvrdil, že jeho zkušenosti s totalitním režimem a válkou mu pomohly pochopit třetí svět. Psal a publikoval až do pozdního věku, ale už nejezdil do konfliktních oblastí.

Martin Rozsypal
[text je součástí rozsáhlejší seminární práce, kterou jsem rozdělil na jednotlivé osobnosti; téma je viděno z tehdy aktuálního úhlu pohledu, neboť Martin se věnoval osobnostem, které v tomto roce – 2007 – zemřely]

 

Zpět