Plzeň

24.06.2011 16:22

Tak na tohle město jsem se těšil hodně. Ale jak začít? Plzeňský Prazdroj? Nebo Bory? Nebo tím, jak Plzeň dlouho hledala nějakou celistvost, kterou roztínala šílená, stále nedokončená průjezdní cesta přes město, pořád to bylo rozkopané, tím spíše, že to bývalo město výstavní, s velkými domy, najednou oprýskané, zanedbané, nedouklizené podivné prostranství jakési kontinuální periferie. Ale to byl omyl, to byly jen normalizační mimikry. Město je nádherné, rozložité a tak akorát velké, že je v něm všechno, co má být, a není zas tak velké, aby to bylo neúnosné. Podobně jako Hradec Králové. Jen – podíváme-li se opravdu na data, tak je Plzeň ještě dvakrát větší než Hradec (Plzeň 171 104 obyvatel v r. 2011, Hradec  95 291, z těch měst, které jsem sledoval Liberec 104 946, Brno ale 403 379 a Ostrava 310 913 obyvatel).
Vždy mne fascinovalo několik věcí. Jedna, že město osvobodili Američani a ne Rusové. Druhá, že ve městě jsou čtyři řeky – Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava. Třetí (možná první), že tady vyrábějí nejlepší pivo na světě. A čtvrtá – je taky národnostní – že město je české a německé. V minulosti, dnes už je to jedno. A pak je tady jedna věc, která je málokde, totiž že hlavní chrám je uprostřed náměstí a ze všech stran je prostor. Prostě uprostřed. A že ten svatej Bartoloměj má měřítko! (věž 102 metrů je nejvyšší kostelní věž v Čechách). Ježíš, a ještě jsem zapomněl: Škodovka přece! To je pozoruhodný kus historie.
No a potom to nářečí. Jedno z mála v Čechách, které – alespoň v reziduích – funguje. Depa, copa, jakpa, neznalí důvtipní pochopili – „kdepak, copak, jakpak“. K tomu ta stoupavá a protáhlá intonace a otevřená artikulace „á“ skoro jako „é“ – japa se mátééé. Když potom znáte ty plzeňské lidové písničky, a co jsme se jich nahráli a nazpívali, máte pohromadě celej zvláštní svět. Něco o tom vím, měl jsem v Plzni kdysi holku – i když pravda, ta mluvila dost spisovně. Ale jičínský soubor Český ráj s plzeňskými písničkami kdysi objezdil celou Evropu.

https://www.plzen.eu/
https://www.virtualtravel.cz/plzen/namesti-republiky-rano.html
https://www.plzen.cz/
https://www.regionplzen.cz/

Zpět