Planetární stezka v Hradci Králové

05.12.2010 14:22

 

Tak nás zase někde předběhli. Kdysi jsem v souvislosti s valdštejnskou krajinou či pro jičínský pohádkový festival přišel s návrhem promítnout sluneční soustavu ve zmenšeném měřítku do prostoru krajiny kolem Jičína. Slunce by mohlo být v prostoru zámku, v jičínském parku ty nejbližší planety, lipová alej se přímo nabízí k umístění některých vzdálenějších planet, poslední planeta Neptun by nejspíš byla někde u Kumburku. Celý nápad by ozvláštnil krajinu, souvisel by i s Valdštejnovým zájmem o osud ve hvězdách, určitě by se s turisty netrhly dveře – pardon, oběžné dráhy planet. Nebyl to samozřejmě celé můj výmysl, skoro všechno už někde na světě existuje. Inspirací mi byl model, který jsem viděl v německém Kasselu. Jak to mnohdy v životě mám, viděl jsem příliš „dopředu“. Nápad tenkrát nikoho nezajímal, zřejmě to všichni považovali za blbost, stejně jako linii v dláždění, která by vedla turistu od památky k památce, vytvořila jakousi trasu. …

Nu a teď jsem nedávno brouzdal po internetu a co nevidím: Hradec Králové, město kousek od Jičína, má planetární stezku. Vybudovanou. Nu tak holt už to teď tady asi nemá smysl jakkoli horovat. I když ve Valdštejnské loggii Robert Smolík chce vybudovat, právě v návaznosti na Valdštejnův horoskop expozici, jejíž součástí by byl právě hvězdný aspekt. Návrh se mi velice líbí, je opravdu dobrý, má to, co nebývá časté, totiž že myšlenku vyjadřuje opravdu výtvarnými prostředky. Takže si myslím, že bude dobré tento nápad podpořit.

Zapadá mi to i do mých představ, totiž že tři nejrozlehlejší památky Jičína by měly mít určení, které navazuje na jejich genius loci, totiž funkci, kterou měly v minulosti. V jezuitské koleji vzdělávací centrum, ve Valdštejnské loggii muzeum krajiny a v kasárnách v Lípách, kde bylo vždycky vojenské cvičiště pro koně, místo pro sportovní aktivity (i když toto určení je dnes už zřejmě pasé).

https://www.astrohk.cz/planetarni_stezka/
https://www.kassel.de//kultur/sehenswuerdigkeiten/Karlsaue/01882/index.html
Projekt v Kasselu (1996) ukazuje Sluneční soustavu ve zmenšení 1:495 miliónů, v Hradci Králové (2005) je realizace v délce 6,5 km a v poměru 1 ku miliardě, tedy o polovinu kratší.

 

Zpět