MHF Český Krumlov

17.09.2016 18:36

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov slaví své pětadvacáté narozeniny. Znamená to, že je to jeden z nejvýznamnějších festivalů, které u nás vznikly po Listopadu (Pražské jaro vzniklo, pomineme-li předchozí historii, v roce 1946, tedy po druhé světové válce, Smetanova Litomyšl je jen o několik let mladší, založen byl v roce 1949).

Každoročně se do Krumlova sjíždí celá řada výjimečných interpretů, letos to byl peruánský tenorista Juan Diego Flórez, který byl největší hvězdou festivalu a táhlem pro publikum či jihoafrický kontratenorista Roger Isaacs, z našich umělců houslista Bohuslav Matoušek. Kromě klasické hudby se, podobně jako u některých jiných festivalů objevily v dramaturgii jiné žánry. Z nich uveďme koncert jazzové legendy, trumpetisty Artura SandovalaCBC Big Bandem či večer filmových melodií Eniia Morriconeho, nebo konečně vystoupení šansoniérky Szidi Tobias.

Říkám napůl vážně a napůl jako anekdotu, že dnešní festivaly se neobejdou bez třech formátů: koncertu pro děti, koncertu s filmovou hudbou a orchestrální prezentací rockové hudby. Když se podíváte do programu krumlovského festivalu, tak přinejmenším dvě z těchto položek v něm naleznete.

Přesto bych se rád vrátil k ještě nezmíněným vrcholům českokrumlovského festivalu. K letošním výročím patří 260. výročí narození W. A. Mozarta, festival vzdal tomuto géniovi evropské hudby hold v novém koncertním prostoru, v zahradě nově opraveného kláštera jedním z klenotů klasické hudby, totiž jeho Requiem. Měli bychom ještě zmínit, že Jaroslav Tůma představil v Zámecké kapli unikátní nástroje a jihokorejský klavírní virtuos Kun Woo Paik zahrál v Zámecké jízdárně První klavírní koncert Sergeje Rachmaninova.

V Krumlově je vždycky skvěle, o festivalu se tu pak kříží atmosféra samotného města a svátečního naladění, které hudba přináší, takže se jedná o jedinečnou záležitost.

(dle stránek festivalu, článku v časopise Instinkt na Wikipedii a informací některých návštěvníků festivalu)

https://www.festival.cz/cz

https://www.festivalkrumlov.cz/blog/uplynuly-tyden-nabidl-noc-s-mozartem-ale-i-sansony-a-muzikaly

Zpět