Balantinka

05.04.2012 15:44

Balantinka
dobrej chlast

Na stránkách Ballantine´s člověk dostává tak trochu závrať už při pohledu na láhve označené vedle základního produktu čísly 12, 17, 21 a 30, která znamenají dobu, po kterou čekají na okamžik, kdy se dostanou na trh. Nevím, zda má nějaká jiná firma třicetiletou whisky, a přečetl jsem si kdysi na nějakých jiných stránách „pro začátečníky“ v pití whisky, že pro člověka, který nemá žádné zkušenosti, je to úplně jedno, jestli pije sedmnáctiletou či třicetiletou, protože stejně nic nepozná. O ceně, která pak závratně naskakuje na několikanásobek, stejně tak, jako je několikanásobkem počet roků od toho základního, raději ani nehovořit. Příliš jsem se nezaměřoval na to, který z „tvrdých“ alkoholických nápojů byl v době, kdy se dostaly k nám na běžný trh, nejpopulárnější, ale myslím si, že to byla právě „Balantinka“.

Ballantine´s je jméno značky Blended Scotch Whisky, kterou vyrábí ve Velké Británii firma Chivas Brothers Ltd..  Jazykově je to název oblíbené whisky typický pro angličtinu, dal by se s jistou nadsázkou přeložit „Ballantinovo (pití)“, jako jsou třeba „Babiččiny kapky…“, tedy s oním nádechem starobylého světa, který si můžeme představit jako historickou kulisu v době vzniku nápoje. Ten je opravdu spojen se jménem George Ballantina, který si v Edinburku v roce 1827 otevřel obchod s potravinami s přidruženým obchodem s vínem a alkoholickými nápoji, poté co v roce 1823 příslušný zákon umožnil soukromé pálení alkoholu a veřejné obchodování s ním. O deset let později, v roce 1837, přemístil Ballantine svůj obchod blíž centru, do prestižní oblasti u South Bridge poblíž Princes Street, hlavní obchodní ulici ve městě, z níž je nádherný pohled na edinburský hrad.

Ballantine začal experimentovat mícháním jednosladové a grain whisky různého věku a z různých palíren se záměrem vytvořit jemnější a lehčí produkt, než byly ty výchozí. Výsledkem jeho experimentování byla stálost charakteru nového nápoje (u jednosladových nápojů se naopak zdůrazňuje, že mají pokaždé poněkud jiný charakter). Rozhodující pro etablování značky byl proces zrání a výběr správných sudů při prvním plnění. Od roku 1881 exportovala firma George Ballantine & Son Ltd. své produkty po celém světě. Po smrti zakladatele v roce 1891 převzali firmu jeho synové a úspěšně ji dále rozvíjeli. Dosáhli významných ocenění, mj. „dvorního dodavatele“ (Royal Warrant) královny Victorie. Tak se stala Ballantine´s i pozdějším oficiálním dodavatelem jejího syna Eduarda VII. - Wine Merchants to His Majesty King Edward. Nejvyšším uznáním firmy bylo v roce 1937 přiznání erbu od Lorda Lyon King of Arms, historického vysokého skotského státního úředníka (je doloženo, že tato funkce existovala už ve 14. století). V roce 1937 firmu převzal koncern Hiram Walker Gooderham & Worts. Od následujícího roku se objevil na každé láhvi erb, na němž se objevuje skotská vlajka spárovaná s elementy, které jsou důležité při výrobě této skotské whisky: ječmene, vody, varný kotel a dubový sud. Významnou zárukou kvality je zodpovědnost osoby, nazývané „master blender“. Za stoosmdesátiletou historii firmy jich bylo pouze pět, hlídají kvalitu, pro niž jsou rozhodující poměry jednotlivých částí a způsob míchání, zaručující vyváženost chuti tradičního nápoje.

Text se opírá podstatnou měrou mj. o informace na německé Wikipedii.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ballantine%27s
https://www.alkohol.cz/whisky/ballantine-s/
https://www.whisky-drinker.com/2011/11/27/ballantines-pr-account-goes-to-john-doe/

Produkty
Finest: blended - soft, sweet and komplex
12 year old: blended - Fresh, soft, and nutty
12 year old: "Pure Malt" vatted malt - Honey sweet, spicy and deep
17 year old: blended
19 year old: signature - rarest reserve
21 year old: blended - spig, aromatic and heather smoke
30 year old: blended - rich, oak influenced and lingering

Doplnění pro v angličtině zdatné – o testování whisky, jejich chutích atd.
https://www.whiskymag.com/nosing_course/trial_by_jury.php
https://www.whiskymag.com/nosing_course/part1.php
https://www.whiskymag.com/nosing_course/part2.php
https://www.whiskymag.com/nosing_course/part3.php
https://www.whiskymag.com/nosing_course/part4.php
https://www.whiskymag.com/nosing_course/part5.php
 

Zpět